vitamín B1,tiamín

10730clanok_1_1

Vitamín B1 bol izolovaný v roku 1929 (Janson, Donath). Bol nazvaný aneurín, a to podľa jeho ochrannej funkcie pred zápalmi nervov alebo neuritídami. Preto je dôležité aby bol vitamín B1 prítomný vo väčšom množstve v strave bohatej na sacharidy s vysokým výdajom energie. Tieto reakcie majú kľúčový význam pri tvorbe ATP. Nedostatok vitamínu B1 pri metabolizovaní vysokoenergetickej potravy ovplyvňuje najmä orgány s vysokými nárokmi na energiu, akými sú nervy, srdce, obličky a iné. Vitamín B1 sa syntetizuje v listoch, podporuje ho svetlo a do koreňa je transportovaný. Je rozpustný vo vode.
 

Medzi jeho hlavné funkcie patria:

  • zabezpečenie dostatku kyslíka, správnej hladiny kyslíka v krvi a dostatočné množstvo energie v organizme uvoľnené pri metabolizme glukózy
  • posilňovanie centrálneho nervového systému, odstraňuje depresie, posilňuje pamäť
  • podporuje vylučovanie žalúdočných kyselín
  • zvyšuje rozpustnosť vápnika v žalúdku
  • chráni pred chorobou beri-beri

 

Denná potreba
Odporúča sa 0,6 mg vitamínu na 1000 kcal pochádzajúcich zo sacharidov. To znamená pre dospelého cca 0,8 - 1,8 mg. Spotreba sa zvyšuje pri horúčkach, zvýšenej svalovej činnosti, v ťarchavosti a pri dojčení.
 

Výskyt
Zdrojmi sú najmä povrchové vrstvy obilného zrna, strukoviny, droždie, mäso(ryby), zelenina, lucerna a koreň lopúchu. Najlepším zdrojom je pangamín, ktorý obsahuje aj iné vitamíny skupiny B.
 

Príznaky pri nedostatku
Pri nedostatku bunky v mozgu - neuróny hromadne odumierajú, čo má pre duševnú činnosť fatálne následky. Zlyháva príjem informácii, ich využívanie, myslenie, tvorba, pamäť, spracovanie a uloženie. Vzniká nebezpečie Alzheimerovej choroby. Vitamín B1 je rýchly, a len čo sa dostane do organizmu, spôsobuje náhly zvrat v myslení, rozhodovaní a iných mentálnych prejavoch. Tiamín je psycholátka.
 

Príznaky nadbytku
Pri vyšších dávkach najmä injekčných, sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, kŕče, slabosť, alergie, poruchy srdcového rytmu. Pri použití vitamínu v tabletkách sa vedľajšie účinky nedostavujú, pretože telo neprijme viac ako 5 mg.
 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

 

 

 

 

REKLAMA

reklama

REKLAMA