HORČÍK Magnézium, Mg

orechy

Telo dospelého človeka obsahuje 25 až 30 g horčíka. Časť, asi 60%, je uložená v kostiach. V prípade potreby sa môže z kostí uvoľniť. Zvyšok horčíka je v svaloch, pečeni, obličkách, mozgu a v krvi. Napriek svojmu malému množstvu patrí horčík k najdôležitejším minerálom. Jeho názov je odvodený z gréckeho magnés - mesto Magnésia v Malej Ázii. V neživej prírode sa vyskytuje spolu s vápnikom v dolomitoch. Koncentráciu horčíka v krvi reguluje hormón štítnej žľazy tyroxín, jeho vstrebávanie v tenkom čreve podporuje vitamín D a naopak, môže byť brzdená draslíkom, fosforom, alkoholom, stravou bohatou na bielkoviny a tuky a nedostatkom vitamínov B1 a B2 .

Funkcie:

  • podieľa sa na mineralizácii kostí
  • tvorbe okostnice a zubov, skloviny zubov
  • významný pre tvorbu nechtov, vlasov a pokožky
  • aktivuje viac ako 300 enzýmov
  • má vplyv na výkonnosť, najmä srdcového svalu
  • pomáha získať a využívať slnečnú energiu
  • stabilizuje homeostázu organizmu
  • prispieva k správnej funkcii prostaty
  • posilňuje pri zlom trávení

 

Denná potreba:
Denná dávka je 350 mg, u detí 250 mg a u tehotných žien 450 mg.
 

Výskyt:
Zdrojmi sú: pšeničné klíčky, pšeničné otruby, orechy - mandle, paraorechy, sezamové semená, vlašské orechy, arašidy, pivovarnícke droždie, morská soľ.
 

Príznaky pri nedostatku:
Nedostatok horčíka spôsobuje nepravidelný srdcový rytmus, srdcové infarkty, ochabnuté svaly, slabosť, záchvaty kŕčov, zväčšovanie prostaty, nočné pomočovanie a obličkové kamene. Pri jeho nedostatku dochádza k poruchám obehového systému a zvyšuje sa výskyt novotvarov.
Nedostatok horčíka môže byť prejavom cukrovky, ale aj dôsledkom konzumácie alkoholu, užívania diuretík, hnačiek, prítomnosti vysokého množstva zinku a vitamínu D, ktoré zvyšujú spotrebu horčíka.
 

Príznaky pri nadbytku:
U zdravého človeka nemá žiaden škodlivý vplyv, pretože nespotrebované množstvo sa vylúči stolicou, močom a potom. Pri dlhodobom predávkovaní, to znamená pri preťažovaní obličiek, sa jeho vylučovanie oslabí a v dôsledku narušenia vyváženého pomeru draslíka a horčíka vznikajú poruchy nervovej sústavy, svalová slabosť, zmätenosť, dýchacie ťažkosti, rapídne zníženie krvného tlaku a závraty.
 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

 

 

 

 

REKLAMA

reklama

REKLAMA