vitamín B12, kyanokobalamín

kysla_kapusta_2

Objavený bol medzi poslednými, a to v pečeni teľaťa. Vitamín B12 sa tiež volá antiperniciózny faktor. Je to látka patriaca medzi korinoidy (kobalamíny), odvodené od korínu. Vitamín B12 sa vyskytuje v dvoch formách: kyanokobalamín a hydroxokobalamín, ktorý je aktívnejší pri tvorbe krvi. Pretože rastliny obsahujú tento vitamín len vo veľmi malom množstve, aj to len v obmedzenom počte druhov, býva tento vitamín jedným z problémov plnohodnotnej vegánskej výživy. Je rozpustný vo vode.
 

Medzi jej hlavné funkcie patria:

  • má kľúčový význam v biosyntéze nukleových kyselín, tvorbe orgánov a genetických informácií
  • je nutný na tvorbu dopamínu, noradrenalínu, serotonínu
  • nutný na normálnu funkciu ženských pohlavných orgánov, normálny menštruačný cyklus, normálny vývoj plodu, rast detí, pohlavné dozrievanie
  • nutný pre zdravý nervový systém a duševné zdravie
  • chráni pred sklerózou multiplex a Alzheimerovou chorobou
  • potrebný na tvorbu karnitínu
  • osobitný význam má pre ženy v období menopauzy

 

Denná potreba
Denná potreba je okolo 3 mcg až 24 mcg. Pri zhubnej chudokrvnosti, zníženej citlivosti a roztrúsenej skleróze je vhodná dávka 1000 mcg denne. Ak sa v žalúdku netvoria špecifické bielkoviny, je potrebné vitamín B12 dodávať nosným sprejom. Odporúča sa spolu s ním užívať aj kyselinu listovú a to 400 mcg.
 

Výskyt
Zdrojmi sú: kyslá kapusta, droždie a všetky produkty, v ktorých prebieha kvasný proces, morské riasy, sójové bôby, chmeľ, mliečne produkty, rybie produkty, vajcia a najviac je zastúpený v pečeni a v živočíšnych vnútornostiach. Perspektívnym zdrojom je spirulina. Spirulina je morská riasa, ktorej sa darí v horúcom a slnečnom podnebí a v zásaditých vodách po celom svete.
 

Príznaky pri nedostatku
Najvážnejším dôsledkom je chudokrvnosť, príznakmi sú biele pery, pálenie jazyka, žltkasté sliznice, poškodenie sliznice žalúdka. K ďalším príznakom nedostatku patria nenormálna chôdza, chronická únava, zápcha, závraty, ospalosť, zväčšenie pečene, očné opuchy, halucinácie, podráždenosť, dýchacie ťažkosti, náladovosť, degeneratívne zmeny chrbtice.
 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

 

 

 

 

REKLAMA

reklama

REKLAMA