vitamín A, retinol, 3-dehydroretinol

335clanok_1_1

Vitamín A hrá kľúčovú úlohu pri zrakovom vneme. Preto sa tiež nazýva retinol (vitamín A1). Chemicky ide o tetrapén. Druhú formu tvorí 3-dehydroretinol (vitamín A2). Je rozpustný v tukoch. Vitamíny A sa vyskytujú v živočíšnych produktoch v pomere asi 2:1, kým v rastlinách sa tvoria len vo forme provitamínov, prekurzorov retinolu, ktoré sa nazývajú karotenoidy. Z nich je najvýznamnejší beta-kartotén. V tele sa vyskytuje v rozličných formách nazývaných retinoidy. Telo ho získava čiastočne zo živočíšneho tuku, čiastočne sa vytvára v črevách z beta-karoténu. A ostatných karotenoidov zo zeleniny a ovocia. Ukladá sa v pečeni a v tukoch.
 

Medzi jeho hlavné funkcie patria:

  • má kladný vplyv na normálny vývoj zrakových nervov
  • na normálnu stavbu buniek, normálny rast, tvorbu kostí, zubov, vlasov, pokožky a sliznice
  • zlepšovanie imunitného systému
  • chráni pred žalúdočnými vredmi
  • funguje ako antitoxidant
  • spomaľuje starnutie
  • významný pri liečení autoimunitných a degeneratívnych chorôb
  • normalizuje činnosť štítnej žľazy a pankreasu

 

Denná potreba
Odporúčaná denná dávka je 600 mcg pre ženy a 700 mcg pre mužov. K predávkovaniu môže dôjsť pri pravidelnej nadmernej konzumácii rybích tukov a pečene.

Príznaky pri nedostatku
Pri avitaminóze A sa prejavuje šeroslepota, mäknutie rohovky, zhrubnutie kože, tvorba akné. Spomaľuje sa rast detí, degenerujú reprodukčné orgány. Ďalšími príznakmi sú suchá pokožka, abscesy v ušiach, nespavosť, únava, reprodukčné ťažkosti, zápal vedľajších nosných dutín, časté prechladnutia, strata telesnej hmotnosti, tvorba obličkových kameňov, zápaly ďasien a iné.
U niektorých odborníkov prevláda názor, že nedostatok vitamínu A je vo vyspelých krajinách vzácny. Tento názor je nesprávny. Ak by tomu totiž tak bolo, neexistovalo by toľko chorôb, ktoré sú zapríčiňované jeho nedostatkom.

Príznaky nadbytku
Hypervitaminóza A môže byť toxická pre pečeň. Nemali by ho v nadmernom množstve brať ťarchavé ženy. Nebezpečné sú dávky nad 44 m.j. retinolu. Príznakmi predávkovania sú bolesti hlavy, nauzea, strata chuti do jedla, lúpanie kože, strata vlasov, v extrémnych prípadoch zväčšenie pečene a sleziny, poruchy videnia, kóma a smrť. Ďalšie príznaky sú: gastrointestinálne ťažkosti, svrbenie, bolesti kĺbov, praskanie pier a ústne kútiky.


REKLAMA

 

REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

 

 

 

 

REKLAMA

reklama

REKLAMA