FOSFOR Phosphorus, P

10730clanok_1_1

Fosfor (gr. fosfores - svetlonositeľ) je druhým najrozšírenejším minerálom v ľudskom organizme, ktorý sa vyskytuje v kostiach, zuboch a v každej bunke. Jeho obsah sa pohybuje okolo 700 g na 70 kg hmotnosti, z toho 90% sa nachádza vo forme anorganických zlúčenín s vápnikom v kostiach a zuboch, zvyšok v organicky fosforečných látkach v statných tkanivách a v krvi. Denný príjem fosfátov sa pohybuje okolo 1,4 g (u vápnika 40 mg), z toho sa 0,9 resorbuje a rovnaké množstvo sa opäť vylúči obličkami. Koncentrácia v plazme sa pohybuje od 2,5 do 4,3 mg/dl, priemerne 3,8 mg/dl. Metabolizmus fosforu a vápnika ovláda hormón parathormón a jeho antagón kalcitonín. Sú to hormóny prištítnych teliesok a štítnej žľazy. Okrem toho metabolizmus týchto dvoch prvkov ovláda aj vitamín D.
 

Funkcie:

  • účastní sa na tvorbe kostí, zubov a iných orgánov
  • podieľa sa na premene energie
  • správne fungovanie nervov
  • podieľa sa na práci svalov
  • na tvorbe nukleových kyselín
  • je zložkou ATP (kyseliny adenosintrifosforečnej), bez ktorej by neexistovala činnosť svalov, ani telesné teplo, vnímanie a rast
  • má pufrovaciu funkciu, udržiava pH prostredia v krvi a buniek, zabezpečuje reaktívnosť rôznych enzýmov
  • podporuje využitie vitamínov

 

Denná potreba
Denná dávka sa pohybuje okolo 800 mg, u tehotných a dojčiacich matiek 1200 mg.
 

Výskyt
Zdrojmi sú: pšenica(380), klíčky(1840), hnedá ryža(220), sója, fazuľa a hrach(310), lieskovce(320), vlašské orechy(510), slnečnicové semená(837), tekvicové semená(1144), mlieko(100), jogurt(140), žĺtok(500), parmezán(770), hovädzie(890), makrely(450), sladkovodné ryby(260), bravčové(200). Hodnoty sú v mg/100g.
 

Príznaky pri nedostatku
Nedostatok, ktorý je zriedkavý, spôsobuje úzkostné stavy, bolesti kostí, únavu, nepravidelný dych, podráždenosť, otupenosť, precitlivenosť kože, triašky, slabosť, ochabnutosť svalov a zmeny telesnej hmotnosti. Okrem toho sú slabé kosti, kazové zuby, zvýšená náchylnosť na infekcie, krvácanie ďasien, reumatizmus a strata chuti do jedla.
 

Príznaky pri nadbytku
K predávkovaniu dochádza, keď nefungujú obličky a prištítne telieska. Zvýšený príjem fosforu vyvoláva znížený príjem vápnika. Pri dennom príjme viac ako 1500 mg fosforu sa vyskytujú poruchy metabolizmu vápnika.


REKLAMA

 

REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

 

 

 

 

REKLAMA

reklama

REKLAMA